Od czego zależy efektywne oszczędzanie?

Oszczędzanie to wciąż bardzo trudny temat. W internecie aż roi się od ekspertów, którzy mają dla nas doskonałe, uniwersalne rozwiązanie. Niestety każdy z nas jest inny, nasze możliwości finansowe się różnią i czasami nie jesteśmy w stanie podążać za doskonałym poradnikiem z sieci. Są jednak i takie czynniki, które powinniśmy wprowadzać do naszego życia, nawet jeśli nie przyniosą nam one spektakularnych efektów.

Aby zacząć porządnie oszczędzać, trzeba polubić się z pieniędzmi. To bardzo ważny krok, o którym wielu z nas zapomina. Wciąż są wśród nas rodziny, które wpajają swoim dzieciom, że pieniądze to zło koniecznie i że nie o nie chodzi w życiu albo wręcz przeciwnie, że wszystko krąży wokół pieniądza i że naszym zadaniem jest dobrze zarabiać. Oba te podejścia są szkodliwe i tworzą w naszej głowie fałszywy obraz, który może skutecznie przeszkadzać nam w budowaniu naszej poduszki finansowej. Nie bój się pieniędzy, przeproś się z nimi i zacznij traktować je z szacunkiem. Wtedy wasza relacja stanie się zdrowsza.

Podstawą oszczędzania jest zwiększenie dochodu i obniżanie kosztów. Jeśli jedno z nich jest dla Ciebie niewykonalne, skup się w pełni na drugim, ale najlepiej będzie, jeśli oba będą dla Ciebie równie ważne. Chodzi o to, żeby zwiększać posiadane przez nas pieniądze. W tym celu możemy ograniczyć wydatki, czyli zwiększyć kwotę, jaką możemy spokojnie dysponować po uiszczeniu wszystkich opłat albo zarabiać więcej, czyli również posiadać więcej pieniędzy. Ważne jest jednak, żeby nie zacząć wydawać więcej wraz ze wzrostem wynagrodzenia, czy zarabiać mniej wraz ze spadkiem wydatków.

Oszczędzanie nie musi opierać się na celu, a nawet nie powinno. Nie zakładaj, że przez rok uda Ci się oszczędzić pięć tysięcy. Takie stawianie sobie wyzwań i progów jest absolutnie zniechęcające i nie motywuje. Kiedy widzimy, że nie jesteśmy w stanie odłożyć tyle, ile na początku chcieliśmy, zniechęcamy się. Twoim zadaniem powinno być skupienie się na tym, ile realnie jesteś w stanie odłożyć. Zamiast na ilość, postaw na jakość i systematyczność. Dzięki temu wypracujesz w sobie nawyk, czyli to, co pomoże Ci wprowadzić oszczędzanie na stałe do swojej codzienności i nauczenie się dobrego gospodarowania pieniędzmi.